Településünk Pest megyében a Gödöllői dombvidéktől keletre, a Galga-patak völgyében található. A vidék változatos képet nyújt meredek partjaival, lapos dombjaival, sík területeivel.
A letelepedni szándékozóknak már évezredek óta csalogató volt a vidék, hiszen a folyóvíz mellett a földműveléshez, állattartáshoz szükséges területek szintén rendelkezésre álltak. Mint minden falu életében, Hévízgyörk esetén is szorosan összefonódik a vallás és a település története, az egyházlátogatási jegyzőkönyv bejegyzései alapján, már 1700-ban is három felekezet lakosai éltek a faluban.
A falu lélekszáma 3600 főre tehető, tanulóink létszáma 300 fő felett van.
Iskolánk fennállásának kezdetétől célja és feladata a nevelési – oktatási tevékenységgel biztosítani tanulói számára az alapműveltség elsajátítását, a társadalomba való beilleszkedéshez és további ismeretszerzéshez szükséges alapkészségek megszerzését. A változatos és sokoldalú iskolai élet és oktatás célja, hogy a tanulók azonosulni tudjanak a közvetített értékekkel. Az iskola programjának középpontjában a tanulók képességeinek és személyiségének fejlesztése, a testi és lelki nevelés harmóniája áll.
Iskolánk közel fél évszázada szolgálja az alapfokú oktatást, nevelést. Az épület szerkezetét tekintve, jelenlegi formájában 1988-ban került átadásra. Az épület hőszigetelésével és nyílászáróinak cseréjével a gazdaságosabb működtetéshez már csak a fűtés korszerűsítése hiányzott, mely a Dunakeszi Tankerületi Központ által biztosított forrásból megvalósult. Az alsó szint akadálymentes, mely lehetőséget biztosít mozgássérült tanulók integrált neveléséhez, oktatásához.
A tanulói létszámunk folyamatos növekedése miatt az első évfolyamos tanulóink oktatása másik épületben folyik, ott két tanterem került kialakításra az önkormányzat segítségével, mely külön telephelyként működik. A főépületben tizennégy tanterem mellett könyvtár, logopédiai szoba, tornaterem öltözőkkel és ebédlő biztosítja az oktatás zavartalan működését.
Pályázatok, támogatások bevonásával egészítjük ki a rendelkezésre álló forrásainkat. A település vezetői által alapított „Alapítvány a Hévízgyörki Iskolás Gyermekekért” civil szervezet célja, hogy segítse az iskolában folyó nevelő-oktató tevékenységet.
2021. év elején átadásra került az alapítványunk pályázatának köszönhetően két tetőtéri tanterem, melyből az egyik High-Tech tanteremként került berendezésre egy újabb pályázati lehetőségnek köszönhetően, így további informatikai eszközökkel (24 db tanulói laptop, 1 db tanári laptop, 12 db LEGO robot, interaktív panel, 3D nyomtató, lézervágó, forrasztó állomások) bővült digitális infrastruktúránk. Tanulóink informatikai oktatásához a tankerület notebookokat és tableteket is biztosít, így eszközeink megfelelnek a hatékony informatikai oktatás követelményeinek. Az internet-hozzáférés a székhelyen minden tanteremben megoldott. A felsős tantermeink mindegyike rendelkezik projektorral, melyeket tankerületi és alapítványi támogatásból sikerült beszerezni. Az „Alapítvány a Hévízgyörki Iskolás Gyermekekért” civil szervezet pályázati forrásból három interaktív panelt is biztosított intézményünknek.
Különösen jó adottságunk a nagy iskolaudvar, mely tágas, füves résszel és egy szabályos méretű kézilabda-pályával biztosít mozgási lehetőséget tanulóinknak. A műfüves pálya és a kondipark használatával tanulóink testnevelésének infrastrukturális háttere bővült. A délutáni szabadidős tevékenységek körét az iskolaudvarra felfestett játékokkal színesítettük és egy újabb pályázatnak köszönhetően 2022-ben új játszótérrel bővült eszközparkunk.
A tantestületünk minden tagja rendelkezik a feladatok ellátásához szükséges végzettséggel.Szaktanáraink és tanítóink mindent megtesznek azért, hogy tanulóink minél magasabb szinten birtokolhassák azt a tudásanyagot, fejleszthessék képességeiket, amelyek lehetővé teszik számukra az eredményes továbbtanulást.
Az Országos Kompetenciamérés eredményei évek óta a községi általános iskolák átlagai feletti értékeket mutatnak, igazolva az iskolában folyó tanulási-tanítási folyamatok eredményességét. Végzős diákjaink közül legtöbben érettségit adó középfokú oktatási intézményekbe jelentkeznek.
Iskolánk 2016-tól Regisztrált Tehetségpont, így tagja az országos Tehetséghálózatnak, többször elnyerte a BOLDOG ISKOLA címet és az ÖKOISKOLA címet, mely által a környezeti nevelés és fenntarthatóságra nevelés elmélyítése hatékonyabban valósul meg. Részt veszünk az Iskolakert Programban, osztályaink számára parcellákat alakítottunk ki, így megismerkednek tanulóink az önellátó gazdálkodás folyamatával. 2023-ban intézményünk kiemelkedő szakmai munkájának elismeréseként elnyerte az Oktatási Hivatal Bázisintézménye címet.